Vad vill du ha hjälp med?![]()
well, kan säga, du får göra en på ditt vis till mig, d.v.s. du bestämmer allt om den, bara måtten passar till TWforumet och "unkas" är med ^^, iofs bara den är gratis med...eller vil du ha 14 PP man har över? o.o
Jag kan grunderna men har lite problem när jag ska beskära bilder. Du ser det på min dödskalle jag har på min sign. Den är inte helt perfekt.
Finns det någon genväg till att få den perfekta "utskärningen" (brist på annat ordval) eller måste man zooma in och pilla. Om bakgrunden är av samma färg EX svart (och det inte finns någon svart i motivet man vill lösgöra från bakgrunden) brukar jag använda mig av "color rage" och markera bakgrunden.
Vad använder du för bildredigerings program?![]()
mjoo, jag vet, men tänkte du kunde få öva lite medDu har ju en snygg![]()
mjoo, jag vet, men tänkte du kunde få öva lite med![]()
nu går vi off-topic, men måste svara, Duffenergy som har gjort min, jäkla bra på det han gör ^^,Inte du som har gjort den unkas?
Vad använder du för bildredigerings program?![]()
PS såklart
CS5 om man ska vara nogran.
www.deviantart.com
Där hittar du nästintill alla bilder du kan tänka dig, cd packs också. Men rendering får oftast ske för egen hand.
www.planetrenders.com
Som namnet indikerar så hittar du färdig rendade bilder här, mindre urval dock.
Smudging samt fade är några verktyg som underskattas vid rendering, free lasso är även effektivt. Ett litet nötet råd från mig, skippa massvis av text. Det förstör själva skönheten i signaturer, många klistrar in bilder,mappar bakgrunder, sätter dit några rader med text o tycker dem har gjort ett bra jobb. Och för de med ett begränsat intresse så ser det skitsnyggt ut.
Fokusera hellre mer på konceptet i din signatur, försök att förmedla din text genom bilder/signaturens helhet. Oftast blir det då mycket snyggare.
Vet inte om jag kan tipsa om nåt egentligen. Jag bygger mina bilder runt en bakgrund och lägger oftast bara på lite text så är det mer eller mindre klart. Sällan jag använder mer än 2 layers på en bild som inte är text. (CS2)